O projektu

Cílem projektu NapišteJim.cz je fungovat jako živá brána e-mailové komunikace mezi občany a politiky.

Chceme snižovat současné bariéry mezi „obyčejnými lidmi“ a vysokými politickými představiteli a povzbuzovat veřejnost k vyjádření názoru a většímu zájmu o politiku a správu státu, bez kterého je demokracie pouze poloviční.

Na NapišteJim.cz můžete:

  • vyhledat konkrétního politika (např. dle regionu, strany, nebo komise, ve které zasedá)
  • napsat mu/ji
  • sledovat, na co se lidé ptají a jak politici odpovídají

Inspirací nám byly partnerské weby WriteToThem.com a ParasykJiems.lt.

→ Video
→ Často kladené dotazy
→ Autoři
→ Příklady publikovaných nástrojů
→ Podpořte nás

Autoři

V zastřešujícím sdružení KohoVolit.eu se na práci na NapišteJim.cz podíleli Jaroslav Semančík, Michal Škop (programátorské a projektové práce) a Veronika Šumová (projektové práce, propagace).

Propagační videa k aplikaci natočil studentský tým z FAMO Písek vystupující pod značkou Alcest.cz. Scénář napsal Jan Škop, režie se ujal Ladislav Plecitý.

KohoVolit.eu je internetový server a stejnojmenné občanské sdružení fungující od roku 2006 (občanské sdružení registrováno od roku 2009). Jeho primárním cílem je analyzovat a zveřejňovat měřitelné ukazatele skutečného chování politiků (hlasování, aktivita, předkládání návrhů aj.), které mají sloužit jako impuls ke zvýšení tlaku veřejnosti na volené zástupce. Až dosud se autoři soustředili na nástroje pomáhající při volebním rozhodování – mimojiné vyvinuli první tzv. VAA (Voting Advice Aplications) pro Českou republiku a Slovensko. Před posledními volbami do poslanecké sněmovny  vyzkoušelo tyto tzv. „předvolební kalkulačky“ téměř 250 tisíc uživatelů.

Postupně se chtějí stát plnohodnotným internetovým parlamentním watchdogem inspirováni britským TheyWorkForYou.com, polským Sejmometr.pl a slovenským DoTankoch.sk.

Příklady publikovaných nástrojů

„Předvolební kalkulačky“

Analýzy hlasování

Analýzy aktivity poslanců

Pokud se vám aplikace líbí a rádi byste, aby se dále rozvíjela, podpořte nás.

Aplikace vznikla za laskavé podpory:

OSI.hu OSF.cz