odvolatelnost poslance - dotaz

Od: Ing.Pavel Tomek, Statenice
Datum: 3. 5. 2012
Dobrý den,
obracím se na Vás, jakožto našeho poslance s dotazem na odvolatelnost poslance.
V souvislostí se současnou situací v české politice souhrnně a v Poslanecké sněmovně specielně, prosím o Váš názor na odvolatelnost poslanců, která dle mého názoru v současném ústavním pořádku chybí. Současný stav, kdy poslanec je de facto neodvolatelný, velkou část voličů frustruje a zahání je do pasivity s vědomím toho, že po volbách nelze následující 4 roky v případě totálního selhání nebo neočekávaných excesů v chování patřičného poslance, nic dělat.
V současné politickém systému v Evropě, v USA a Kanadě (viz Wikipedie) jsou možnosti odvolání celkem běžné a,zejména v USA, celkem často využívané.
Co se pamatuji byla i v ústavním pořádku komunisticke republiky, ČSFR, odvolatelnost deklarována (samozřejmě formálně, na papíře). Nicméně i to pokládám za paradox.
Myslím, že formou petice voličů je odvolatelnost poslance rozumná a správná. Odpovídá to totiž základním principům zastupitelské demokracie a byla (odvolatelnost) ctěna i v řeckém demokratickém systému, který byl kolébkou demokracie.
Děkuji Vám za váš názor.
S pozdravem
Ing.Pavel Tomek, CSc
Za Roklí 310, 25262 STatenice


S pozdravem

Ing.Pavel Tomek
Statenice
Petr Bendl Petr Bendl,
ODS,
Sněmovna
Zatím bez odpovědi…
David Rath David Rath,
Sněmovna
Zatím bez odpovědi…
Helena Langšádlová Helena Langšádlová,
TOP09-S,
Sněmovna
Zatím bez odpovědi…